Clueful – zadbaj o swoją prywatność

cluefulWielu z was na pewno otrzymało już aktualizację sklepu Play. Przy instalacji gier i aplikacji zauważyliście zapewne, że wyskakuje teraz nowe okienko, które informuje nas o tym, jakich uprawnień potrzebuje aplikacja. Okazuje się, że czasem gry chcą czytać nasze SMS’y i kontakty, lub robią bardzo dużo niepotrzebnych rzeczy. Często jednak okazuje się, że nie czytamy tego, co nam się pokazuje podczas instalacji programów/gier i automatycznie, wręcz odruchowo kierujemy swój wzrok oraz palec na przycisk odpowiadający akceptacji uprawnień oraz instalacji aplikacji.

Przed nami Clueful, które sprawdzi jak wygląda stan naszej prywatności, bo właściwie to o nią tutaj się cały czas rozchodzi. Program po krótkiej analizie aplikacji, które mamy zainstalowane wystawia nam ocenę w skali od 1 do 100. Im ten wynik wyższy – tym lepiej.

Przeanalizowane aplikacje dzielone są na trzy grupy odpowiednio od stopnia ryzyka utraty prywatności. Po kliknięciu na dany program dostaniemy szczegółowe informacje, jakich uprawnień on wymaga. Po wybraniu danego uprawnienia otrzymamy także dokładne dane co to oznacza i jak może zostać wykorzystane przez aplikację.

Niestety okazuje się, że często kompletnie nie zwracamy uwagi na to, że osoby postronne mogą odczytywać nasze informacje i zdobywać więcej danych, niż byśmy sobie tego życzyli. Kwestia prywatności nadal jest wielkim kłopotem w świecie Androida, który to również często jest posądzany o niedotrzymywanie należytych standardów.

Ocena 8/10
Clueful jest bardzo przydatny, działa sprawnie i umożliwia zdobycie cennych informacji.

Aplikacja za darmo w Google Play.

0 / 5. Ocen: 0

Zakłady bukmacherskie

Back to top button