Uważaj na to, by nie zapłacić za bezpłatne aplikacje

Już niejednokrotnie pisaliśmy na łamach naszego blogu o tym, jak dużą popularnością cieszy się system operacyjny Android. I choć we wspomnianych przez nas wiadomościach rosnąca popularność oprogramowania firmy Google była dobrą informacją, to warto zauważyć, że wraz z rosnącą popularnością Androida, rośnie także ilość wirusów skierowanych przeciwko jego użytkownikom. Firma Symantec poinformowała ostatnio o nowym zagrożeniu, które może sprawić, że za bezpłatną aplikację będziesz zmuszony zapłacić sporo ciężko zarobionych pieniędzy. Jesteście ciekawi, co tym razem przygotowali dla Androidowców cyberprzestępcy? No to czytajcie dalej.

Złośliwe oprogramowania, o których mieliśmy już okazje pisać niejednokrotnie, pojawiały się najczęściej w Google Play. Wraz z interwencjami użytkowników bądź firm takich jak chociażby Symantec szybko jednak zawirusowane aplikacje znikały oficjalnego sklepu internetowego Androida. Dlatego właśnie hakerzy postanowili nie zamieszczać swoich „wirtualnych dzieł” w oficjalnych portalach mobilnych, lecz stworzyć swoje własne.

Jak czytamy w informacji zamieszczonej przez Symantec, jakiś czas temu w sieci zostało zarejestrowanych kilka stron z końcówką .ru (domena rosyjska), których nazwy są powiązane z popularnymi aplikacjami na Androida, lecz nie mają nic wspólnego z oficjalnymi witrynami programistów tworzących gry.

Każda ze wspomnianych przez nas stron daje odwiedzającym możliwość pobrania aplikacji. Gdy jakiś internauta ściągnie jedną z gier, a następnie zainstaluje ją na swoim telefonie, będzie zmuszony do „uiszczenia  opłaty za korzystanie z pobranego programu”. Oznacza to po prostu, że ze smartfona zostaje wysłana spora ilość sms-ów premium, za które przychodzi później „zapalonym graczom” słono zapłacić.

Oczywiście autorzy raportu firmy Symantec podali strony, z których można pobrać zainfekowane aplikacje, a oto i one: fruitninjaandroid-apk.ru, flashplayerandroid-apk.ru, cuttherope-experiments-apk.ru, cuttherope-apk.ru, cuttherope-android-apk.ru, templerun-android.ru, angrybirds-android-apk.ru, jellydefense.ru.

Na koniec pozostaje nam jedynie przypomnieć, że w każdym telefonie z Androidem dostępna jest funkcja, dzięki której nie można instalować programów spoza Google Play. Jeśli chcecie być pewni, że Wasz telefon jest „czysty” po prosu zaznaczcie tę opcję i starajcie się nie odwiedzać żadnych podejrzanych stron. Można też, oczywiście, zainstalować któryś antywirusów z dostępnych w Google Play.

0 / 5. Ocen: 0

Zakłady bukmacherskie

Back to top button