NBP Safe – poczytaj o polskich banknotach

Każdego dnia używamy pieniędzy, lecz większość z nas w ogóle nie przykłada wagi do ich wyglądu oraz tego, co się na nich znajduje. Tymczasem każdy z naszych rodzimych środków płatniczych ma swoją pewną historię oraz znaki szczególne. Jeżeli chcielibyście się o nich co nieco dowiedzieć, to zapraszamy Was do zapoznania się z treścią tego wpisu, a przede wszystkim do instalacji opisywanego w nim programu NBP Safe.

Jeszcze przed instalacją aplikacji od Narodowego Banku Polskiego może dostrzec jedną z jej podstawowych wad. Otóż sam program zajmuje około 26 MB pamięci naszego telefonu. Oczywiście, użytkownicy lepszych smartfonów większego problemu tutaj nie znajdą, gorzej jest natomiast z tymi, którzy posiadają niskobudżetowe sprzęty. Ci drudzy bowiem najczęściej walczą o każdy wolny MB, dlatego większość z nich pewnie bardzo szybko zrezygnuje z pobrania NBP Safe. A szkoda, bo program naprawdę jest godny polecenia.

Do dyspozycji użytkowników opisywanej przez nas aplikacji jest kilka zakładek. Do najważniejszych z nich bez wątpienia zaliczyć trzeba te, w których można znaleźć informacje dotyczące naszych narodowych banknotów oraz monet. Możemy w nich przeczytać sobie podstawowe dane dotyczące polskich środków płatniczych, a  nawet szczegółowo je obejrzeć.

Pisząc szczegółowo, nie mamy jednak na myśli zwykłego zoomu. NBP Safe oferuje bowiem przejrzenie dowolnego banknotu pod wirtualnym ultrafioletem. Jest to niezwykle ciekawa opcja pozwalająca nam na prześwietlenie wszystkich znaków szczególnych na pieniądzach, a także potrafiąca uchronić przed będącymi w obiegu „fałszywkami”.

Autorzy programu z tego wpisu postanowili także zamieścić w swoim dziele galerię banknotów, którymi płaciło się przed dominacją. Wprawdzie nie jest to nic wielkiego, ale powinno spodobać się wszystkim miłośnikom numizmatyki, którzy chcieliby, na przykład, pokazać swoim dzieciom, jak kiedyś wyglądały pieniądze.

Do samej oprawy graficznej NBP Safe nie mamy jakichś poważniejszych zastrzeżeń. Wszystko przedstawione jest w ładny i przejrzysty sposób, dzięki czemu korzystanie z aplikacji nie męczy i jest bardzo wygodne.

Mobilne dzieło Narodowego Banku Polskiego można pobrać z Google Play. Program jest, oczywiście, bezpłatny.

0 / 5. Ocen: 0

Zakłady bukmacherskie

Back to top button